GLASS & CERAMICS / Ceramics / Urn 15153271
*
nr 1515 3271
URN
Maiolica. Height: 31 cm, minor cracks.
majolika. Höjd: 31 cm
Condition: nagg
Estimate:
500
Auction date:
Monday January 16 2023
at 19:30:05
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika urna
-
8331 VASE AND COVER
Delft. Height: 31 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:48
-
8079 VASE AND COVER
Gustavsberg, Sweden. Height: 26 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:07
-
8029 Prydnadsurnor ..
Sterling silver, Greece. Height: 15-18. Weight: 23..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:52
-
1020 URN
Vienna, Austria, 19th century. Height: 23 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:52
*
URN
Condition: nagg
nr 1515 3271
URN
Maiolica. Height: 31 cm, minor cracks.
majolika. Höjd: 31 cm
Condition: nagg
| Estimate: | 500 |
|---|---|
| Auction date: |
Monday January 16 2023 |
- Läs mer...
Majolika
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
Från italienskans maiolica, efter Mallorca. Namnet används i Sverige sedan 1800-talet om mångfärgat dekorerat prydnadskeramik.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: keramik majolika urna
-
8331 VASE AND COVER
Delft. Height: 31 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:48 -
8079 VASE AND COVER
Gustavsberg, Sweden. Height: 26 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 19:07 -
8029 Prydnadsurnor ..
Sterling silver, Greece. Height: 15-18. Weight: 23..//
Auction ends
this Monday
26 jan at 20:52
-
1020 URN
Vienna, Austria, 19th century. Height: 23 cm,
Auction ends
this Monday
26 jan at 18:52



